İspanya'daki Ve Başkonsolosluğumuz Görev Bölgesindeki Covid-19 Vakalari Hakkinda Bilgi Notu

Barselona Başkonsolosluğu 10.08.2020

İspanya Sağlık Bakanlığı resmi açıklama ve verilerine göre 07.08.2020 tarihi itibarıyla ülkede (PCR yöntemiyle tespit edilen)314.362 COVID-19 vakası saptanmıştır. Hayatını kaybeden 28.503 şahısta COVID-19 tespit edildiği duyurulmuştur.

Başkonsolosluğumuz görev bölgesindeki özerk bölgeler açısından 07.08.2020 tarihi itibariyle PCR yöntemiyle tespit edilen vaka sayısı Katalunya’da 85.970, Valensiya’da 14.908, Aragon’da 18.870, Balear Adaları’nda 3.051, Murcia’da ise2.831 olup, salgın nedeniyle şimdiye kadar Katalunya'da 5.704, Valensiya'da 1.437, Aragon’da 937, Balear Adaları'nda 224, Murcia'da da 148 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Andorra'da ise şimdiye kadar saptanmış955 vaka bulunduğu ve 52 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedilmektedir.

İspanya Hükümeti, virüsün yayılmasının önlenmesi ve eldeki muhtelif kaynaklardan azami düzeyde istifade edilmesi amacıyla 14 Mart tarihinden itibaren 15 günlük süreyle olağanüstü hal ilan etmiş ve bu uygulamayı (altı kez uzatma kararı almak suretiyle) 21 Haziran tarihine kadar sürdürmüştür. Salgının belli ölçüde kontrol altına alınmaya başlamasıyla birlikte, normalleşme istikametindeki uygulamalar kademeli olarak hayata geçirilmektedir. 18 Haziran itibariyle Katalunya’nın salgınla ilgili sağlık sınıflandırması açısından 3. aşamaya geçmesinin ardından, OHAL nedeniyle Merkezi Hükümete devredilen yetkileri iade edilen Özerk Yönetim Hükümeti 19 Haziran gününden itibaren “yeniden başlama” olarak adlandırılan sürece geçildiğini duyurmuştur. Bu süreçte Katalunya’da uygulamaya konan kurallar hakkında aşağıdaki bağlantıdan bilgi edinilmesi mümkündür: https://interior.gencat.cat/ca/arees_dactuacio/proteccio_civil/consells_autoproteccio_emergencia/malalties-transmissibles-emergents-amb-potencial-alt-risc-/etapa_de_represa/

Buna göre önce, insanlar arasında 1,5 metrelik mesafenin sağlanamayacağı açık veya kapalı tüm mekanlarda maske kullanılması zorunlu tutulmuş; 9 Temmuz Perşembe günü itibariyle de sosyal mesafeye bakılmaksızın tüm Katalunya'da (6 yaşından büyükler için) maske kullanma şartı getirilerek, kullanmayanlara idari para cezası kesileceği açıklanmıştır. Balear Adaları Özerk Yönetimi de 13 Temmuz Pazartesi günü itibarıyla aynı uygulamayı hayata geçirmeye karar vermiştir.

İspanya genelinde bölgelere göre güncel uygulama şartları hakkında bilgi https://www.mscbs.gob.es/gabinete/notasPrensa.do?id=4888 adresinde yer almaktadır.

İspanya Hükümetince, 21 Haziran’dan geçerli olmak üzere, Portekiz hariç (Portekiz ile sınırlar 1 Temmuz tarihinde açılmıştır) Schengen Anlaşması ülkeleri ve Birleşik Krallık vatandaşlarının ülkeye girişine karantina uygulaması olmadan müsaade edilmektedir.

AB Konseyi’nin seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibarıyla kaldırılacağı ülkelere ilişkin açıklaması doğrultusunda, sözkonusu liste ile ülkemizin de aralarında bulunduğu üçüncü ülke vatandaşlarının İspanya'ya girişlerine dair muafiyet ve kısıtlamalar hakkında İspanya Resmi Gazetesinde 3 Temmuz günü bir karar yayımlanmış, 18 Temmuz günü ise INT/657/2020 sayılı kararla güncelleme yapılmıştır.

Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren ve 31 Temmuz’da yürürlükten kaldırılması öngörülen sözkonusu Karar’da yer alan sınırlamaların kaldırılacağı ülkelerlistesinde, AB Konseyi kararında yer alan 15 ülke (Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya,
Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve Çin) bulunmakla birlikte, Cezayir, Çin ve Fas’ta ikamet edenlerin durumunun karşılıklılık ilkesine göre bilahare değerlendirileceği belirtilmiştir. Kararda, seyahat kısıtlamalarının uygulanmasında, ülke vatandaşlığı değil, ikamet yerinin esas alınacağı da vurgulanmıştır.


Andorra kara sınırı ile Cebelitarık’taki kontrol noktaları için sözkonusu kararın hükümlerinin uygulanmayacağı, kararın dış sınırlara girişi gerektirmeyen havalimanı transferlerini etkilemeyeceği, Ceuta ve Melilla sınırlarının kapalı tutulmaya devam edileceği belirtilmektedir.

Karar’da, anılan listede yer almamakla birlikte, aşağıdaki nitelikleri taşıyan üçüncü ülke vatandaşlarının seyahat kısıtlamalarından muaf tutuldukları belirtilmiştir. AB üyesi veya Schengen Anlaşması kapsamındaki ülkeler ile Andorra, Monako, Vatikan ve San Marino'da ikamet edenler, AB veya Schengen üyesi ülkelerce ita edilmiş oturum iznine sahip olanlar, sınır ötesi çalışan işçiler, iş amacıyla olmak kaydıyla sağlık çalışanları (araştırmacılar, yaşlı bakım uzmanları), görev amacıyla sınırlı olmak şartıyla diplomatlar ve diplomatik statüyü haiz uluslararası, askeri personel, faaliyetlerini yerine getirmek maksadıyla ulaştırma alanında çalışanlar (gemi mürettebatı, uçuş ekibi), AB ve Schengen üyesi ülkelerde öğrenim gören uygun vize veya izne sahip öğrenciler, işlerini uzaktan yapamayacak veya erteleyemeyecek olan yüksek nitelikli işçiler (belge ile ispat etmek koşuluyla / İspanya’da düzenlenen üst düzey spor faaliyetlerinin katılımcıları), zorunlu ailevi sebeplerle seyahat edenler ve mücbir sebep veya ihtiyaç durumu belgeleyenler, insani sebeplerle ülkeye girişine izin verilenler, tarım sektöründeki sezonluk işçiler.

Sözkonusu seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmasının planlandığı ilgili makamlarca belirtilmiş olup, bu çerçevede, İspanya’ya yapılacak seyahatler ve kısıtlamalar hakkında İspanyol makamlarının yapacağı açıklamaların ve Büyükelçiliğimiz ile Başkonsolosluğumuzun duyurularının takip edilmesi uygun olacaktır.Sözkonusu karara https://boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2020-8099 adresinden erişilebilmektedir.

İspanya Sağlık Bakanlığınca 1 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Karar’da, İspanya’ya giriş yapan bütün yolcuların ateşinin ölçülerek 37,5 C ve üzerinde ateşi olanların durumlarının inceleneceği, kamu sağlığına tehlike teşkil eden bir durumu bulunduğuna karar verilen kişilerin ise sağlık kuruluşuna nakledilecekleri bildirilmiştir. Karar uyarınca, ülkeye giriş yapacak bütün yolcuların www.spth.gob.es adresi veya SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH aplikasyonu aracılığı ile bir kamu sağlığı formu doldurmaları zorunlu kılınmıştır.

İspanya Sağlık Bakanlığı, salgının yeniden görüldüğü yerleşim birimlerindeki durumun yakından takip edildiğini ve tedbir alındığını bildirmiş; bu kapsamda, örneğin, Aragon Özerk Yönetimi’ndeki Huesca iline bağlı üç belediyede (Bajo Cinca, Litera, Cinca Medio) vaka sayısının hızla artması nedeniyle, zorunlu olmadıkça sözkonusu beldelere seyahat edilmemesine, ilçelerdeki restoran/kafelerin iç ve dış mekanlarında doluluk oranlarının kısıtlandırılmasına, disko ve gece kulübü gibi tesislerin durum düzelene kadar kapatılmasına karar verdiğini açıklamıştır. Bilahare, ikinci normalleşme aşamasına tekabül eden sözkonusu tedbirlerin aynı bölgede Zaragoza iline bağlı bir ilçede de uygulanması kararı alındığı basına yansımıştır.

Son olarak Katalunya'da Covid19 vakalarında görülen artış üzerine, Özerk Yönetim Hükümeti, Barselona ve mücavir bazı belediyelerde (el Prat de Llobregat, Viladecans, Sant Joan Despí, Sant Boi, Cornellà, Sant Just Desvern, Esplugues, Montcada i Reixac, L’Hospitalet de Llobregat, Santa Coloma de Gramenet, Sant Adrià de Besòs, Badalona), ayrıca Lleida ilindeki La Noguera ve Segria bölgelerinde bazı haller dışında evden çıkılmasını kısıtlayan bir karar alındığını açıklamıştır. Buna göre (evden çalışılmasının mümkün olmadığı hallerde) işyerlerine ve sağlık merkezlerine gidip-gelme, yaşlı ve hastaların bakımı, gıda temini için dükkan vb. yerlere, banka, finans ve sigorta kuruluşlarına, noter ya da yargı makamlarına gidip-gelme gibi sebeplerle sokağa çıkılmaması çağrısında bulunulmaktadır. Ayrıca, restoran, kafe gibi işletmelerin iç mekanlarının %50 kapasiteyle hizmet vermesi, tiyatro, sinema, spor tesisleri gibi işletmelerin kapatılması dakararlaştırılmıştır.


Son dönemde ülkenin farklı noktalarında da vaka sayılarında artış görülmekte olup, Sağlık Bakanlığı13 Temmuz itibarıyla vaka sayılarında artış görülen noktaların sayısının120 olduğunu açıklamıştır. Hızlı vaka artışı yaşanan bölgelere giriş-çıkışlar, zorunlu haller dışında yasaklanabilmektedir. Gidişata göre benzer tedbirlerin alınması ihtimal dahilindedir. Bu bağlamda vatandaşlarımızın seyahat edecekleri bölgelere ilişkin ulusal/yerel makamların tavsiye ve uyarılarını dikkate almaları önem arzetmektedir.

İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak güncellenen bilgi notlarına aşağıdaki adresten ulaşılabilmektedir:
https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov-China/home.htm

Başkonsolosluğumuz görev bölgesini oluşturan özerk bölgeler itibariyle güncel vaka sayıları ile diğer sayısal bilgilere de aşağıdaki adreste bulunan günlük raporlardan ulaşmak mümkündür:
https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov-China/situacionActual.htm

Katalunya Bölgesel Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili tavsiyelerine de (Katalanca) aşağıdaki bağlantıdan ulaşmak mümkündür: http://canalsalut.gencat.cat/ca/inici/

Erasmus Programı kapsamında yurtdışında bulunan vatandaşlarımız hakkında Ulusal Ajans tarafından yapılan açıklamaya aşağıdaki adresten ulaşılabilmektedir:
https://www.ua.gov.tr/haberler/yuksekogretim-covid-19sss-08-07-2020/

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Madrid ve İstanbul-Barselona seferleri 1 Temmuz’dan itibaren başlamıştır. Pegasus firmasının uçuşlara başlayacağı tarih, anılan firma tarafından ayrıca duyurulacaktır. Hava yolu firmalarımızın uçuş tarihlerinde ve frekanslarında değişiklikler de olabileceği akılda bulundurulmalıdır.

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 11 Haziran tarihinde yayımladığı genelgeyle, İran kara sınır kapılarından yolcu giriş/çıkışlarına yönelik olanlar hariç olmak üzere, Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının hava, kara ve deniz yoluyla Türkiye’ye giriş/çıkışlarına uygulanan kısıtlamalar ile girişin ardından karantina uygulaması yürürlükten kaldırılmıştır.

21 Haziran’dan geçerli olmak üzere, Portekiz hariç (Portekiz ile sınırlar 1 Temmuz tarihinde açılmıştır) Schengen Anlaşması ülkeleri ve Birleşik Krallık vatandaşlarının ülkeye girişine karantina uygulaması olmadan müsaade edilmektedir.

AB Konseyi’nin seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibarıyla kaldırılacağı ülkelere ilişkin açıklaması doğrultusunda, sözkonusu liste ile ülkemizin de aralarında bulunduğu üçüncü ülke vatandaşlarının İspanya'ya girişlerine dair muafiyet ve kısıtlamalar hakkında İspanya Resmi Gazetesinde 3 Temmuz günü INT/595/2020 sayılı bir karar yayımlanmıştır.

4 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren ve 31 Temmuz’da yürürlükten kaldırılması öngörülen sözkonusu Karar’da yer alan sınırlamaların kaldırılacağı ülkeler listesinde, AB Konseyi kararında yer alan 15 ülke (Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve Çin) bulunmakla birlikte, Cezayir, Çin ve Fas’ta ikamet edenlerin durumunun karşılıklılık ilkesine göre bilahare değerlendirileceği belirtilmiştir. Kararda, seyahat kısıtlamalarının uygulanmasında, ülke vatandaşlığı değil, ikamet yerinin esas alınacağı da vurgulanmıştır.

Andorra kara sınırı ile Cebelitarık’taki kontrol noktaları için sözkonusu kararın hükümlerinin uygulanmayacağı, kararın dış sınırlara girişi gerektirmeyen havalimanı transferlerini etkilemeyeceği, Ceuta ve Melilla sınırlarının kapalı tutulmaya devam edileceği belirtilmektedir.

Karar’da, anılan listede yer almamakla birlikte, aşağıdaki nitelikleri taşıyan üçüncü ülke vatandaşlarının seyahat kısıtlamalarından muaf tutuldukları belirtilmiştir. AB üyesi veya Schengen Anlaşması kapsamındaki ülkeler ile Andorra, Monako, Vatikan ve San Marino'da ikamet edenler, AB veya Schengen üyesi ülkelerce ita edilmiş oturum iznine sahip olanlar, sınır ötesi çalışan işçiler, iş amacıyla olmak kaydıyla sağlık çalışanları (araştırmacılar, yaşlı bakım uzmanları), görev amacıyla sınırlı olmak şartıyla diplomatlar ve diplomatik statüyü haiz uluslararası, askeri personel, faaliyetlerini yerine getirmek maksadıyla ulaştırma alanında çalışanlar (gemi mürettebatı, uçuş ekibi), AB ve Schengen üyesi ülkelerde öğrenim gören uygun vize veya izne sahip öğrenciler, işlerini uzaktan yapamayacak veya erteleyemeyecek olan yüksek nitelikli işçiler (belge ile ispat etmek koşuluyla / İspanya’da düzenlenen üst düzey spor faaliyetlerinin katılımcıları), zorunlu ailevi sebeplerle seyahat edenler ve mücbir sebep veya ihtiyaç durumu belgeleyenler, insani sebeplerle ülkeye girişine izin verilenler, tarım sektöründeki sezonluk işçiler.

Sözkonusu seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmasının planlandığı ilgili makamlarca belirtilmiş olup, bu çerçevede, İspanya’ya yapılacak seyahatler ve kısıtlamalar hakkında İspanyol makamlarının yapacağı açıklamaların ve Madrid Büyükelçiliğimizle Başkonsolosluğumuzun duyurularının takip edilmesi uygun olacaktır. Sözkonusu karara https://boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2020-6902 adresinden erişilebilmektedir.

İspanya Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanlığı tarafından seyahat kısıtlamalarına ilişkin olarak yapılan açıklamalara aşağıdaki adresten ulaşılabilmektedir:
http://www.exteriores.gob.es/Portal/es/SalaDePrensa/ElMinisterioInforma/Paginas/Noticias/20200311_MINISTERIO6.aspx

Aynı zamanda, İspanya Sağlık Bakanlığınca 1 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Karar’da, İspanya’ya giriş yapan bütün yolcuların ateşinin ölçülerek 37,5 C ve üzerinde ateşi olanların durumlarının inceleneceği, kamu sağlığına tehlike teşkil eden bir durumu bulunduğuna karar verilen kişilerin ise sağlık kuruluşuna nakledilecekleri bildirilmiştir. Karar uyarınca, ülkeye giriş yapacak bütün yolcuların www.spth.gob.es adresi veya SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. aplikasyonu aracılığı ile bir kamu sağlığı formu doldurmaları zorunlu kılınmıştır.

İspanya resmi gazetesinde 20 Mayıs tarihinde yayımlanan bir kararnameyle yabancıların İspanya’da bulunma, ikamet ve çalışma sürelerinin uzatılması işlemlerine bir düzenleme getirilmiştir. Sözkonusu karara, https://boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2020-5141 adresinden erişilebilmektedir.

Buna göre;

-Oturma ve Çalışma İzinleri:
Olağanüstü hal süresi içerisinde ya da olağanüstü hal ilanından 90 gün öncesine kadar (15 Aralık 2019 sonrası) geçerliliğini kaybetmiş olan geçici oturma/çalışma izinleri ile öğrenim, öğrenci değişim, istihdama yönelik olmayan staj ya da gönüllü hizmetler kapsamında verilen izinler otomatik olarak 6 ay uzatılmış kabul edilecektir.

Otomatik uzatma süresi, iznin geçerliliğini yitirdiği tarihin ertesi gününden başlayacak ve olağanüstü halin kaldırıldığı tarihten itibaren 6 ay sonra (20 Aralık 2020) son bulacaktır.

Otomatik uzatma işlemi için herhangi bir başvuruya gerek bulunmamaktadır. Öte yandan, bu karar öncesinde bir başvuru yapılmış ve başvuru olumlu sonuçlanmış ise otomatik uzatma uygulanmayacaktır.

- 90 gün süreli kalışlar (Turistik, iş görüşmesi, toplantı vb. amaçlarla alınan vize):
İspanya’ya turizm, iş görüşmesi, toplantı, akraba ziyareti vb. nedenlerle 90 günden az süreyle kalmak üzere gelen ve kalış süreleri olağanüstü hal sırasında son bulmuş olanların kalış süreleri otomatik olarak 3 aylık bir dönem boyunca uzatılmış kabul edilecektir.

Sözkonusu uzatma İspanya topraklarıyla sınırlı olacaktır.

Gelecekte olası izin başvurularında kalış süresi hesaplanırken yukarıda belirtilen uzatma süresi göz önünde bulundurulacaktır.

- Uzun süreli vizeler (Erasmus, Erasmus+, AFS vb):
Gençlik Hareketliliği Anlaşması çerçevesinde ve yine öğrenim amaçlı verilmiş olan 180 günlük vizelerin geçerlilik süresinin olağanüstü hal boyunca dolması halinde, sözkonusu vizeler vize hamilinin İspanya’da bulunuyor olması ve ülkesine dönememiş olması kaydıyla, olağanüstü halin sona erdiği tarihten itibaren 3 aylık bir dönem için uzatılmış kabul edilecektir.

Vatandaşlarımızın bu hususta olabilecek gelişmeler konusunda da Madrid Büyükelçiliğimizce ve Başkonsolosluğumuzca yapılabilecek duyuruları izlemeye devam etmeleri önem taşımaktadır.

Türk makamlarınca duyurulan seyahat uyarılarına ve diğer güncel bilgilere T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün ve T.C. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel
Müdürlüğü’nün aşağıda sunulan sayfalarından ulaşılabilmektedir:
https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19


http://www.mfa.gov.tr/sub.tr.mfa?8a5e254e-533a-4b3d-84db-9f95be1207ff

http://web.shgm.gov.tr/tr/covid-19-tedbirler/6332-notam

- Başkonsolosluğumuzca vatandaşlarımızın başvuruları, önceden temin edilecek randevular çerçevesinde kabul edilmeye devam edilmektedir. Yerel sağlık koşulları ve yetkili makamların belirledikleri kurallar ve yapılan uyarıları çerçevesinde, vatandaşlarımızın randevu alarak Başkonsolosluğumuza gelmeleri rica olunur.

- Başvurular için mümkünse www.konsolosluk.gov.tr adresinden ya da aşağıda belirtilen iletişim kanalları üzerinden randevu alınması uygun olacaktır.

Telefon: +34 93 317 92 31
E-posta: consulado.barcelona@mfa.gov.tr

- Diğer acil haller için nöbetçi cep numarasından (+34 680 414 283) 7/24 esasına göre hizmet verilmeye de devam edilecektir.

Vatandaşlarımızın ulusal/yerel makamların tavsiye ve uyarılarına göre hareket etmeleri, gerekli önlemleri almaları önemle rica olunur.


Pazartesi - Cuma

(Başkonsolosluğumuz resmi tatil günleri dışında hafta içi her gün saat 09.30–12.30 arasında başvurulara açıktır. Konsolosluk işlemleri hakkında Başkonsolosluğumuz servislerinden telefonla bilgi almak için hafta içi öğleden sonra 14.30–16.30 saatleri arasında arayabilirsiniz. Dilek ve şikayetlerinizi consulado.barcelona@mfa.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.
6.1.2020 Ülke genelinde dini tatil (Epifanía del Señor)
10.4.2020 Ülke genelinde dini tatil (Viernes Santo)
13.4.2020 Bölgesel (Katalunya) dini bayram (Lunes de Pascua)
1.5.2020 Emek ve Dayanışma Günü
24.5.2020 Ramazan Bayramı'nın 1. Günü
1.6.2020 Yerel (Barselona) tatili (İkinci Paskalya)
24.6.2020 Bölgesel (Katalunya) tatili (San Juan)
31.7.2020 Kurban Bayramı'nın 1. Günü
15.8.2020 Ülke genelinde dini bayram (Asunción de la Virgen)
11.9.2020 Katalunya Milli Günü
24.9.2020 Yerel (Barselona) tatili (La Mercè)
12.10.2020 İspanya Milli Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2020 Ülke genelinde dini bayram (Todos los Santos)
6.12.2020 İspanya Anayasa Günü
8.12.2020 Ülke genelinde dini bayram (La Inmaculada Concepción)
25.12.2020 Noel tatili
26.12.2020 Bölgesel dini tatil (San Esteban)
1.1.2021 Yılbaşı