İstanbul Ticaret Odası Heyeti'nin Barselona Başkonsolosluğu ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilen konuşma

Haldun Koç 28.11.2011
İstanbul Ticaret Odası’nın siz değerli mensuplarına öncelikle hoşgeldiniz diyorum.

Ticaret Odanız tarafından başlatılan Özel İdare Mesleki Eğitim Kursları (ÖZİMEK) projesi kapsamında Barselona’ya, mesleki eğitim konusunda dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak, bunları yerinde incelemek, ayrıca meslek standartları ile ölçme ve değerlendirme merkezlerinin hayata geçirilmesi çerçevesinde bilgi edinilmesi amacıyla gerçekleştirmekte olduğunuz ziyaretin fayda sağlamasını temenni ediyorum.

26 Kasım – 10 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olduğunuz ziyaret çerçevesinde Başkonsolosluğumuz, ÖZİMEK Yürütme Kurulu üyeleri için Katalunya Üniversitesi, Kalite Akreditasyon Ajansı, Katalunya Mesleki Yeterlilik Enstitüsü, Katalunya İş Kurumu, Barselona Ticaret Odası ve diğer mesleki eğitim kurumlarından gerekli randevuları temin etmiştir. İlgili kurumlarla temasların mesleki eğitim çalışmalarının yerinde incelenmesi bakımından son derece yararlı olacağı değerlendirmektedir.

İspanya’daki on yedi özerk yönetimden biri olan Katalunya, sahip olduğu güçlü ekonomik ve ticari altyapısıyla diğer özerk yönetimler arasında ön plana çıkmaktadır. İspanya’nın toplam ticaretinin ve ekonomik potansiyelinin yaklaşık %30’unu taşıyan Katalunya, bu özelliğiyle gerek siyasi gerek ekonomik ve gerek sosyal açılardan İspanya’nın güçlü ve söz sahibi konumundaki en etkili bölgelerinden birisini oluşturmaktadır. Liman şehri konumunda bulunan Barselona aynı zamanda ev sahipliği yaptığı Akdeniz için Birlik (AiB) Sekretaryası, Akdeniz Ticaret Odaları Birliği (ASCAME) Sekretaryası, Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Sekretaryası ile uluslararası bir görünümü haizdir. ASCAME’nin başkanlığı, malumunuz olduğu üzere, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sayın Murat Yalçıntaş tarafında deruhte edilmektedir. UCLG başkanlığı ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş tarafından yürütülmektedir. Öte yandan AiB’de de iki diplomatımız üst düzey görevlerde bulunmaktadır. Bu görevlerin tarafımızdan yürütülmesi şehirdeki Türkiye görünürlüğünü daha da pekiştirmektedir.
Barselona’da 2008 Aralık ayında Başkonsolosluğumuzun açılmasıyla ilişkilerde önemli bir ivme yaşandığı bizzat müşahade edilmiştir. Bu gelişmeler, Türkiye-İspanya arasındaki ilişkilerin ulaştığı üst düzey mertebenin önemli bir göstergesini oluşturmaktadır. THY’nin 2008 yılından itibaren üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde Barselona-İstanbul uçuşlarının sayısını üçe katlaması, ilişkilerde yaşanan bu olumlu seyrin bir neticesidir. İspanya’da ve İspanyol halkında Türkiye’ye karşı herhangi bir önyargının mevcut olmaması, sahip olduğumuz ve Akdenizlilikten kaynaklanan ortak bazı özelliklerimiz iki ülke arasındaki işbirliği ortamının her zaman canlı ve yeni projeler bakımından elverişli tutulmasına imkan sağlamaktadır. Bu da gerek siyasi yakınlaşma, gerek ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından hepimizin tercih ettiği uygun ortamı yaratmaktadır.

Türkiye’nn jeo-stratejik açıdan taşıdığı önem, sahip olduğu ekonomik potansiyel, İspanya gibi ekonomik krizden etkilenmiş ülkeler açısından bir cazibe merkezi oluşturmaktadır. Burada temas ettiğimiz yerel işadamları ekonomik krizden çıkış yolları arayışında Türkiye’yi gerek yatırım yapmak, gerek iç pazarından yararlanmak, gerek çevre bölgelerimize erişebilmek için güvenilir bir yatırım ülkesi olarak kullanmak istediklerini açıkça ifade etmektedirler. Bu durumda siz değerli işadamlarımızın daha etkin ve verimli çalışmalarını teşvik etmek bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır. Bu maksatla ekonomik ve ticari içerikli heyetlerimize elimizden gelen her türlü desteği ve kolaylığı sağlamaya gayret etmekteyiz. Ülkemizin yakaladığı büyüme ve kalkınma ivmesini sürdürebilmek için siz değerli işadamlarımızla kurulan sinerjinin daha başarılı ve etkili sonuçlar alması önem taşımaktadır. Birlikte ve uyum içerisinde çalışmak her geçen gün daha da gelişen güçlü Türkiye’yi sağlam temeller üzerinde tutacaktır.

Hepinize bu vesileyle tekrar hoşgeldiniz diyor, görüşmelerinizde başarılar diliyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 17:00

Başkonsolosluğumuz resmi tatil günleri dışında hafta içi her gün 09:00-12:30 saatleri arasında başvurulara açık olup, 14.00–17.00 saatleri arasında +34 933 179 231 numaralı telefon üzerinden konsolosluk işlemleri hakkında bilgi almak mümkündür. Bu saatler dışındaki acil ve zorunlu hallerde +34 680 414 280 numaralı telefonumuzdan 7 gün 24 saat Başkonsolosluğumuza ulaşılabilir.
1.1.2021 Yılbaşı
6.1.2021 Ülke genelinde dini tatil (Epifanía del Señor)
2.4.2021 Ülke genelinde dini tatil (Viernes Santo)
5.4.2021 Bölgesel (Katalunya) dini bayram (Lunes de Pascua)
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
13.5.2021 Ramazan Bayramı'nın 1. Günü
24.5.2021 Yerel (Barselona) tatili (İkinci Paskalya)
24.6.2021 Bölgesel (Katalunya) tatili (San Juan)
20.7.2021 Kurban Bayramı'nın 1. Günü
15.8.2021 Ülke genelinde dini bayram (Asunción de la Virgen)
11.9.2021 Katalunya Milli Günü
24.9.2021 Yerel (Barselona) tatili (La Mercè)
12.10.2021 İspanya Milli Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Ülke genelinde dini bayram (Todos los Santos)
6.12.2021 İspanya Anayasa Günü
8.12.2021 Ülke genelinde dini bayram (La Inmaculada Concepción)
25.12.2021 Noel tatili
26.12.2021 Bölgesel dini tatil (San Esteban)