Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

"altın Yollar" Projesi Hakkında Duyuru , 19.07.2010

ALTIN YOLLAR BARSELONA’DA

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’dan yola çıkan “Altın Yollar” ekibi, Genova, Napoli, Palermo, Tunus ve Palma de Majorca kentlerinden sonra 24 Temmuz’da Barselona’ya geliyor!

2010 yılında Almanya’nın RUHR bölgesi ve Macaristan’ın Pecs kenti ile birlikte “Avrupa Kültür Başkenti” sıfatını kazanan İstanbul’un bu seneki en önemli uluslararası projelerinden biri olan “Altın Yollar” 24 Temmuz’da Barselona’da olacak. Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen sanatsal etkinlikler aracılığı ile dünyanın en ilham verici kenti İstanbul’un kültürel önemini vurgulamayı hedefleyen “Piri Reis’in İzinde” etabı ile 16. yüzyılın ünlü deniz adamı Piri Reis’in “Bahriye” adlı yapıtında anlattığı sekiz Akdeniz kentinde çeşitli kültür-sanat etkinlikleri gerçekleştiriliyor.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’dan yola çıkan “Altın Yollar” ekibi, Genova, Napoli, Palermo, Tunus ve Palma de Majorca kentlerinden sonra 24 Temmuz’da Barselona’ya geliyor! 24 Temmuz saat 19.00’da Barselona Deniz Müzesi’nde Türkiye’de Piri Reis hakkındaki kitaplarıyla tanınan kartograf Cevat Ülkekul tarafından “Piri Reis’in Akdeniz’i” başlıklı bir konferans gerçekleştirilecek. Aynı akşam yine Deniz Müzesi’nde Barcelonalı müzikseverler, ünlü kemençe virtüözü Derya Türkan, Fransız bass müzisyeni Renaud Garcia Fons ve Türkiye’nin önde gelen çello sanatçısı Uğur Işık’tan oluşan “Minstrel’s Era” isimli topluluktan, Osmanlı müziğinin ezgilerini dinleme fırsatı bulacak.

“Altın Yollar”ın üç hafta sürecek olan “Piri Reis’in İzinde” etabı, 1 Ağustos tarihinde İstanbul’da son bulacak. Barselona’nın ardından, Atina’da Attikon Alsos ve İskenderiye’de Nostalgia Festivallerine katılacak olan “Altın Yollar” ekibinin bir sonraki yol serüvenini, 20 Eylül–16 Ekim 2010 tarihlerinde Balkanlar ve Orta Avrupa gerçekleşecek olan “Evliya Çelebi’nin İzinde” etabı oluşturacak.

İlgili Dosyalar :