Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

"bir Kelimeler Denizi" Başlıklı Kısa Öykü Yarışması Hakkında Duyuru , 30.07.2010

"Bir Kelimeler Denizi" başlıklı kısa öykü yarışması hakkında Barselona merkezli Avrupa Akdeniz Enstitüsü'nden (IEMed) alınan bilgiler aşağıda sunulmuştur.

         1. IEMed tarafından, Anna Lindh Vakfı'nın işbirliğiyle, Avrupa-Akdeniz bölgesindeki 43 ülkenin gençlerine yönelik olarak “Bir Kelimeler Denizi - A Sea of Words” isimli kısa öykü yarışması düzenlenmektedir.

         2. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma, toplumlar arası diyaloga katkıda bulunulmasını ve farklı yerel ve uluslararası gelenekler arasında bilgi ve tecrübe değişimi sağlanmasını amaçlamaktadır. 2010 yılının "Avrupa Fakirlik ve Sosyal Dışlanmayla Mücadele Yılı" olarak ilan edilmiş olması çerçevesinde, bu seneki proje, sosyal ilerlemenin teşvik edilmesini ve daha adil, kapsayıcı ve hoşgörülü toplumlar için mücadele edilmesini hedeflemektedir.

         3. Yarışmaya Akdeniz için Birlik (AiB) üyesi 43 ülkenin, 30 yaşın altındaki vatandaşları katılabilmektedir.

         4. Öyküler en çok 2,500 kelimeden oluşabilecek ve AiB üyesi 43 ülkenin resmi dillerinden birinde hazırlanabilecektir. Öykülerin özgün ve yayınlanmamış olması ve özellikle siyasi, sosyo-kültürel, ekonomik ve çevreye ilişkin alanlarda olmak üzere kültürler arası diyaloga ilişkin konuları içermesi gerekmektedir.

          5. Öykülerin, e-posta yoluyla, en geç 15 Eylül 2010 Çarşamba günü gece yarısına kadar, katılımcılara ait kişisel bilgilerle (Adı ve soyadı, doğum tarihi, uyruğu, adresi, e-posta adresi ve telefon numarası) birlikte, concurso@iemed.org e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

          6. Yarışma eleme süreci, "Ulusal Eleme" ve "Uluslararası Eleme" olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Ulusal eleme süreci çerçevesinde, Anna Lindh Vakfı ulusal ağları, bulundukları ülkelerin en iyi beş öyküsünü belirleyecekler, sözkonusu öykülerin İngilizce tercümelerini gerçekleştirecekler ve tercümesi yapılan öyküleri uluslararası jüriye göndereceklerdir.

         Uluslararası eleme, Anna Lindh Vakfı ve IEMed'in belirleyecekleri uluslararası jüri tarafından gerçekleştirilecektir. Avrupa-Akdeniz bölgesinden, edebiyat, akademi ve gazetecilik alanlarında önde gelen 5 uzmandan oluşacak jürinin üyeleri yarışma web sayfasında ilan edilecektir. Uluslararası jüri, 1 Eylül 2010 tarihi itibariyle 30 gün içinde, kendilerine iletilen öyküler arasından seçim yapacak ve toplam yirmi öykü ödül kazanacaktır.

         7. Ödüle layık görülen en iyi yirmi öykü yayınlanacak olup, ödül sahipleri Barselona’da, 13-14 Aralık 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecek ödül törenine ve ödül töreni haftasında düzenlenecek "edebi yaratıcılık forumuna" davet edileceklerdir. Bunlara ilaveten Barselona ile Granada şehirlerinde yapılacak diğer kültürel ziyaretlere ve faaliyetlere katılmaları da öngörülmektedir.

         Son olarak, ödül sahipleri, 2011 yılının ilk altı ayı boyunca, Avrupa-Akdeniz bölgesindeki diğer bazı şehirlerde, Anna Lindh Vakfı tarafından düzenlenecek iki adet "edebi yaratıcılık atölyesi"ne de davet edileceklerdir.

         8. Ödül sahiplerinin, Barselona’da gerçekleştirilecek ödül töreni ile uluslararası atölyelere ilişkin ulaşım, konaklama ve yemek masrafları organizatör kuruluşlar tarafından karşılanacaktır.

         9. Yarışma hakkında ayrıntılı bilgilere aşağıdaki web sayfasından erişilebilmektedir:  http://www.iemed.org/seaofwords/2010/a_introduccio.php

Saygılarımızla,

T.C. Barselona Başkonsolosluğu