Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Turistik Kolayliklar Kapsaminda Türkiye’ye Getirilecek Taşitlarin Türkiye’de Kaliş Süre Ve Şartlarina İlişkin Duyuru , 20.01.2016

4458 sayılı Gümrük Kanunun ilgili maddelerindeki değişikle; yurtdışında ikamet eden  ve yine yurtdışından emekli olan T.C. vatandaşlara ait,  ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı olan yabancı plakalı taşıtlarının, Türkiye’de kalış süresi  24  aya  çıkarılmıştır. Bu süre tek seferde kullanılabileceği gibi, parça parça da kullanılabilecektir. Ancak her girişte,  185 gün yurtdışında bulunulmuş olması şartı aranmaktadır.  

Daha önce 6 ay süreyle Türkiye’ye giriş yapmış taşıtların sürlerinin 24 aya uzatılması için Gümrük İdaresine başvurulması gerekmektedir. 

Taşıt, mülkiyet sahibi tarafından olduğu gibi vekalet verilmek suretiyle başka bir kişi tarafından da Türkiye’ye getirilebilir.   

Türkiye’de bulunduğu sürece taşıt, sadece taşıt sahibi ve bu kişinin yurtdışında yerleşik annesi, babasıi eşi ve çocukları tarafından kullanabilir.  Türkiye’de yerleşik kişiler/akrabalar tarafından kullanılamaz.  Aksi takdirde, taşıt sahibi ve taşıtı kullanan kişi cezalandırılır ve taşıt yurt dışı edilir.   

Taşıt sahibi yurtdışına taşıtsız olarak geçici süreyle çıkmak istemesi halinde, taşıtın herhangi bir Gümrük İdaresinin denetimine bırakılması gerekir. Bunun yanısıra Gümrük İdaresine başvurarak taahhütname vermek suretiyle de yurtdışına çıkış  yapılması mümkündür. 

Taşıtın, Türkiye dışında yerleşik başka bir şahıs tarafında yurtdışı edilmesi için, geçerli bir vekaletname ile Gümrük İdaresine başvurmak gereklidir. 

Süresi içinde yurtdışına çıkarılan taşıtların, pasaport kayıtlarından düşürülmesi unutulmamalıdır. 

Konuyla ve gerekli belgelerle ilgili  ayrıntılı bilgiye http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar
web adresinden ulaşılabilinir. 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.’’