Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Evlilik İşlemleri, 13.07.2016

EVLİLİK İŞLEMLERİ

 

Başkonsolosluğumuza evlenme başvurusunda bulunmak (Görev bölgemizde ikamet eden vatandaşlar için):

 

Başkonsolosluğumuzda yalnızca iki Türk vatandaşı arasındaki evlenme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Çift uyruklu vatandaşlarımızın Dış Temsilciliklerde evlenmeleri mümkün değildir.

 

Evlenmek isteyen çiftlerin gerekli belgelerle birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat etmeleri ve Evlenme Beyan Kağıdını birlikte imzalamaları gerekmektedir.

 

Taraflardan birinin Evlenme Beyan Kağıdını yerel noter huzurunda imzalaması ve onaylatması halinde, diğer tarafın bu belgeyle birlikte Başkonsolosluğa yalnız başına gelmesi yeterli olabilecektir.

 

Başkonsolosluğumuzda kıyılacak nikâh sırasında kadın ve erkek için birer nikâh şahidi kimlikleriyle birlikte hazır bulunmalıdırlar. Uluslararası Aile Cüzdanı nikâh akdini müteakip çiftlere verilir.

 

Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 

- Evlenmek isteyen çiftin evlenme isteğine ilişkin imzalı dilekçe (Bu dilekçeyi tarafların birlikte Başkonsolosluğumuzda imzalamaları gerekmektedir)

- Evlenmek isteyen kişilerin nüfus cüzdanları ve pasaportları, son 6 ay içinde çekilmiş 3er adet renkli vesikalık fotoğrafları

- Evlenmek isteyen çiftin evlenmelerine akli ve fiziki yönden bir engel olmadığını gösteren hastaneden veya doktordan alınmış sağlık raporları ve herhangi bir bulaşıcı hastalık bulunmadığını gösteren kan testleri sonuçları.

- Nikâh şahidi olacak iki kişinin nüfus cüzdanı fotokopileri ve adreslerini gösteren bir belge,

- Kadın evlilik soyadıyla birlikte kızlık soyadını da taşımak istiyorsa, bu talebini  içeren dilekçe,

- Kadın, daha önceden evlenip boşanmışsa ve boşanmanın kesinleşme tarihinden itibaren 300 gün dolmadan evlenme akdi yapılmak isteniyorsa, yetkili Türk mahkemesince verilmiş iddet müddetinin (300 günlük bekleme süresi) kaldırıldığına ilişkin mahkeme kararı,

- Bir önceki evliliği iptal olan varsa, evliliğin iptaline ilişkin yetkili Türk mahkemesinin verdiği karar. Bir önceki evliliği eşinin ölümüyle sona eren varsa, ölen eşin ölüm belgesinin örneği,

 

 

Türkiye’de yaşayıp da Başkonsolosluğumuzda evlenmek üzere  başvuruda bulunmak :

Türkiye’de yaşadıkları halde Barselona’da evlenmek isteyen çiftlerin evlenmeyi planladıkları tarihten en az 2-3 ay önce Başkonsolosluğumuzla e-posta (consulado.barcelona@mfa.gov.tr) yoluyla iletişime geçmeleri gerekmektedir.  (Başkonsolosluğumuzla temas edilmeden herhangi bir hazırlık yapılmaması tavsiye olunur.)

 

Türkiye’den yapılacak başvurularda gerekli belgeler :

 -Evlenme Beyannamesi ( Her iki kişinin  birlikte Nüfus Müdürlüğüne giderek evlilik müracaatı yaptığını gösteren belge)

-Evlenme Ehliyet Belgesi ( Her iki kişinin birlikte Nüfus Müdürlüğüne giderek alacakları evlenme izin belgesi)

-Nüfus Kayıt Örneği (Orijinal)

-Nüfus Cüzdanı ve Pasaportların  fotokopileri

-İkametgah belgeleri

-Resmi Sağlık Kuruluşundan alınacak evlenmeye engel bir hastalıklarının  olmadığını gösteren sağlık raporu ( Her iki kişi  için gerekli)

-3’er adet son altı ayda çekilmiş fotoğraf

-Dilekçe; Bu dilekçede, kadının, evlenmeden önceki  soyadını kullanmak isteyip istemediği,  seçenekli nikah tarihi, meslekler, kadın ve erkeğin adresleri, evlendikten sonraki adres,  telefon ve faks numaralarının belirtilmesi.  

-İki adet şahit (nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopileri)