Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye Cumhuriyeti Barselona Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle yapılan konuşma, 20.05.2015

Değerli vatandaşlarımız,
Sevgili dostlar,
Sevgili gençler ve
Barselona Resmi Dil Okulu’nun değerli öğrencileri,

Barselona Resmi Dil Okulu tarafından tahsis edilmiş bu salonda, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle toplanmış bulunuyoruz.

Cunhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yüce bir amaçla Samsun’a ayak bastığı ve milli kurtuluş mücadelesini başlattığı gün olan bugün, ülkemizin tarihinde son derece kıymetli ve özel bir yere sahiptir.

Hepimize kutlu olsun!

Başkonsolosluk olarak bu özel günde kendi kendimize kalmaktansa, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla, Barselona’lı öğrenciler ve vatandaşlarımızla pek de bilinmeyen bir konudaki bir filmi paylaşmak istedik.

Göreceğimiz belgesel ülkemizin diplomatlarının II. Dünya Savaşı esnasında takibattan kurtulmaları için Fransa’da yaşayan Musevilere uzattıkları yardım ve dayanışma elini anlatmaktadır.

“Türk Pasaportu”, o dönemin zor ve acı günlerinde yaşananları ve diplomatlarımızın gayretlerini birinci elden şahitler vasıtasıyla aktarmakta ve ülkemizin tarihine ışık tutmaktadır.

Bu vesileyle, bize bu salonu tahsis eden Barselona Resmi Dil Okulu yönetimine, Direktör Gemma Verdes‘e tekrar teşekkür ediyorum.

Sözlerime son verirken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı bir kere daha kutluyorum.

Ayrıca, bu önemli günde bizi yalnız bırakmayan tüm katılımcılara özellikle teşekkür eder ve hepinize iyi seyirler dilerim.

Gösteriden sonra küçük bir ikramımız olacaktır.